Otázky a odpovede

Je potrebné pre cvičenie aiki jutsu keikogi (kimono)?

Pre cvičenie nie je nevyhnutné kimono. Úplne postačuje akékoľvek športové oblečenie. Výhody kimona spočívajú v jeho relatívne nízkej cene, praktického uspôsobenia na cvičenie a v prípade použitia judo, ju jutsu, aikido kimona aj potrebnej pevnosti. Pre tých záujemcov o cvičenie aiki jutsu, ktorí chcú absolvovať jednotlivé skúšky, je kimono nevyhnutnosťou. Ceny najlacneších kimon sa pohybujú od 20 do 30 eur. Ku kimomu je potrebné prikúpiť opasok (obi), ktorého cena sa v závislosti od výrobcu pohybuje do 10 eur. Pri kúpe nového kimona je k nemu spravidla priložený biely opasok. V závislosti od povrchu, na ktorom sa cvičí, je niekedy vhodné si zaobstarať vhodnú obuv, ktorej cena sa pohybuje od 20 eur. Odolní cvičenci trénujú bosí aj na tvrdých povrchoch. V prípade cvičenia na mäkkom povrchu nie je potrebná žiadna obuv a cvičí sa na boso.

Je potrebné pri cvičení dodržiavať nejaké pravidlá?

Tak ako pri každej spoločenskej činnosti, tak aj pri cvičení bojových umení je potrebné dodržiavať určité pravidlá. Ide najmä o dodržiavanie etikety na mieste cvičenia, s ktorou nových záujemcov o cvičenie oboznámi inštruktor, ktorý vedie tréning. Určitú etiketu je potrebné taktiež dodržiavať aj mimo dojo, t.j. miesta cvičenia, nakoľko cvičenie aiki jutsu nie je len o fyzickom, ale aj o duchovnom napredovaní. Agresívne, neúctivé, resp. iné správanie nezlúčiteľné so základnou etiketou, je z hľadiska ďalšieho zotrvania v dojo neprípustné.

Platia sa za cvičenie nejaké poplatky?

Momentálne sa za cvičenie aiki jutsu neplatia žiadne poplatky. Potrebné je však raz za rok zaplatiť poplatok do International Bujutsu University (okolo 10 eur). V prípade zmeny priestorov na cvičenie, nie je zavedenie mesačných, resp. jednorázových poplatkov za každý tréning vylúčené.

Aký je systém páskovania?

Tak ako v mnohých japonských bojových umeniach, tak aj v Yamaue Ryu Aiki Jutsu existuje skúškový systém, na základe ktorého je cvičiacemu pridelný technický stupeň. Rozlíšenie jednotlivých technických stupňov je následovné:

  • 6. kyu - biely pás so žltými koncami
  • 5. kyu - žltý pás
  • 4. kyu - oranžový pás
  • 3. kyu - zelený pás
  • 2. kyu - modrý pás
  • 1. kyu - hnedý pás
  • 1. až 4. dan - čierny pás
  • 5. až 9. dan - bieločervený pás
  • 10. dan - červený pás

Doba medzi jednotlivými skúškami závisí od posúdenia inštruktora, ktorý vedie tréningy. Skúšky sa vykonávajú priamo pred soke Yamaue, resp. pred povereným inštruktorom s následným schválením u soke Yamaue.

 

Aký je priebeh tréningu?

Každá tréningová jednotka začína v zmysle etikety dojo tradičným sedením v seiza a tradičnými pozdravami inštruktorovi, ktorý vedie tréning, ako aj pozdravami sebe navzájom. Po tomto následuje krátky zazen (meditácia). Následne prebieha rozvička, ktorá je závislá od techník, ktoré sa budu na tréningu precvičovať. Obligátornou súčasťou rozvičky sú dychové cvičenia. Po rozvičke následuje samotný tréning, počas ktorého inštruktor predvádza jednotlivé techniky (spravidla 4 až 6 techník), ktoré po niekoľkonásobnom predvedení si začnú cvičenci precvičovať, čo prebieha za stáleho dohľadu inštruktora. Trénuje sa v dvojiciach alebo aj v trojiciach, pričom sa rovnomerne mení pozícia utočiaceho (uke) a brániaceho sa (tori). Útoky a obrany sa precvičujú ako na ľavú stranu, tak aj na pravú stranu, so zameraním sa na stranu, pri ktorej sa bude vykonávať skúška. Po precvičení všetkých techník, nastáva v prípade časovej rezervy rýchle precvičenie všetkých v ten deň precvičovaných techník. Pred záverom tréningu sa vykoná dychové cvičenie a strčing. Samotný záver tréningu spočíva znovu v sedení v seiza, pozdravom a krátkom zazene.